«

»

14 marca -święto liczby π

14 marca obchodzimy Światowy Dzień Liczby π  .W tym dniu przypominamy sobie w sposób szczególny tę najsłynniejszą stałą matematyki. W tym roku wydłużamy świętowanie i zapraszamy na obchody ŚWIĘTA LICZBY π, razem z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi w dniach od 11 do 18 marca.

Szczegółowy opis atrakcji i plan wydarzeń  znajdują się na stronie:

http://centrumnaukiec1.pl/aktualnosci/swieto-liczby-pi

W tych dniach poza zwiedzaniem stałej ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1, można wziąć udział w przygotowanych atrakcjach matematycznych, których bohaterką jest liczba  π . W programie m.in. gry i zabawy związane z najsłynniejszą stałą w geometrii:

1) Ile znasz kolejnych cyfr liczby π? Możesz pochwalić się tą wiedzą przy stanowisku oznaczonym znakiem π1. Możesz się tutaj nauczyć nawet trzydziestu cyfr rozwinięcia liczb π.

2)π -lotek. Czy w nieskończonym rozwinięciu dziesiętnym liczby π uda się odnaleźć dowolnie długi ciąg cyfr? Tego nie wiemy, ale może uda Ci się zgadnąć 10 kolejnych cyfr, które zmieszczą się wśród dwóch miliardów cyfr liczby π po przecinku? Dowiedz się przy stanowisku oznaczonym znakiem π2 . A może znajdziesz w którym miejscu w π znajduje się twoja własna data urodzenia.

 3)W poszukiwaniu π – gra na ekspozycji. Wśród stanowisk ekspozycji ukryte są zadania i łamigłówki związane z bohaterką naszego Święta lub naszą ekspozycją. W grze, do której zapraszamy, trzeba znaleźć i rozwiązać wszystkie zagadki. Rozwiązania zadań wpisuj na kartę i sprawdź ich poprawność w okolicach znaku π14.

4)Mieć oko do π. W tej zabawie wystarczy zgadnąć, ile jest cyfr rozwinięcia liczby π, które zostały umieszczone na przygotowanych przedmiotach lub kartach. Zapraszamy do stanowiska π4

5) Wzory z π. Liczba π występuje w wielu wzorach różnych dziedzin nauki. Nie wszystkie wzory prezentowane na ekspozycji można łatwo wyjaśnić, ale każdy z nich wygląda niesamowicie. Na stanowisku π5 możesz namalować wybrane wzory najpiękniej jak tylko potrafisz. Propozycja głównie dla najmłodszych, choć nie tylko.

6)π laserowo. Może zachwyci Cię wycięta laserową wiązką pamiątkowa kartka z ludolfiną (tak brzmi inna nazwa liczby π)? Odszukaj stanowisko na ścieżce Rozwoju wiedzy i cywilizacji lub znak π6

7)π-puzzle. Rózne zestawy układanek tematycznie związanych z π. Znajdziesz je w strefach odpoczynku pod znakiem π7.Propozycja głównie dla najmłodszych, choć nie tylko.

 8)Coś dla „śπewaków”. Czy można zagrać lub zaśpiewać liczbę π? Oczywiście! Próby i koncerty odbywają się w miejscu oznaczonym π8