Finał konkursu „Matematyka – moja pasja”

Ponad 2,8 tys. uczniów – licealistów i gimnazjalistów – ze 173 szkół z regionu łódzkiego wzięło udział w kolejnej już edycji konkursu „Matematyka – moja pasja” organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Podczas gali nagrodzono finalistów konkursu.

Organizatorem konkursu, który ma formę zawodów matematycznych odbywających się w kilku etapach, są: Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego i Publiczne Liceum Ogólnokształcące UŁ.

Jego celem jest „propagowanie zainteresowania przedmiotami ścisłymi, szczególnie popularyzacja matematyki, wśród uczniów”. Organizatorzy przekonują, że w czasach, w których zapotrzebowanie na absolwentów kierunków ścisłych jest coraz większe ważne jest uczenie logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Dlatego tak istotne jest zrozumienie matematyki, która rozwija te umiejętności.

Współorganizatorem konkursu dla gimnazjalistów jest też Łódzki Kurator Oświaty, dzięki czemu laureaci otrzymują punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

W tegorocznej edycji konkursu pierwsze miejsce wśród licealistów zajął Michał Figlus z I LO w Piotrkowie Trybunalskim, a wśród gimnazjalistów – Arkadiusz Jacek Rybski z Publicznego Gimnazjum nr 15 w Łodzi. W nagrodę otrzymali puchary ufundowane przez wojewodę łódzkiego i kuratora oświaty oraz laptopy.

W tym roku po raz pierwszy wręczono też nagrody dla najlepszych nauczycieli, opiekunów uczniów. Otrzymali je – Teresa Wójcicka z Publicznego Gimnazjum nr 15 z Łodzi i Paweł Kwiatkowski z I LO w Piotrkowie Trybunalskim.

Pomysłodawca konkursu dr Andrzej Rychlewicz z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP przyznał, iż cieszy się, że z roku na rok rośnie liczba młodych ludzi, którzy biorą udział w konkursie. Zwrócił też uwagę, że poziom wiedzy, jaki reprezentują uczniowie jest coraz wyższy, jak również coraz trudniejsze są zadania konkursowe.

W pierwszym konkursie wzięło udział 36 szkół i 484 uczniów, ale startowali w nim tylko gimnazjaliści. W ub. roku do zgłosiło ponad 140 szkół i ponad 2,4 tys. uczniów z całego województwa łódzkiego. W tym – 173 szkoły i ponad 2,8 tys. uczniów.

Od ub. roku partnerem strategicznym konkursu jest firma Ericpol, największy polski eksporter usług teleinformatycznych. Konkurs swoim patronatem objęli wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień oraz rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Włodzimierz Nykiel.

Laureaci w kategorii „Uczniowie gimnazjów”:
1. Arkadiusz Jacek Rybski – Publiczne Gimnazjum nr 15 im. Aleksego Rżewskiego, Łódź
2. Anna Łeń – Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Króla Bolesława Chrobrego, Łódź
3. Piotr Karol Możdżeń – Publiczne Gimnazjum nr 15 im. Aleksego Rżewskiego, Łódź
4. Piotr Andrzej Żuber – Gimnazjum nr 4 im. Władysława Jagiełły, Piotrków Trybunalski
5. Jan Kociniak – Gimnazjum nr 3 im. Aleksandra Kamińskiego, Piotrków Trybunalski
6. Anna Strojek – Publiczne Gimnazjum nr 22 im. Jerzego Kukuczki, Łódź
7. Rafał Szczepanik, Publiczne Gimnazjum nr 43 im. Karla Dedeciusa, Łódź

Najlepsze gimnazjum:
Publiczne Gimnazjum nr 15 im. Aleksego Rżewskiego w Łodzi

Nauczyciele, których uczniowie osiągnęli najlepsze wyniki:
Teresa Wójcicka – Publiczne Gimnazjum nr 15 im. Aleksego Rżewskiego w Łodzi