Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Inka_mW związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych zwracam się prośbą o przypięcie barw narodowych do stroju szkolnego w dniu 1 marca 2017 przez wszystkich uczniów jako wyraz hołdu oddanego Żołnierzom Wyklętym przez uczniów Gimnazjum nr 15 w Łodzi. Od pięciu lat, każdego 1 marca przywracamy pamięć o polskich bohaterach, nieugiętych żołnierzach, którzy nie zakończyli walki wraz z końcem II wojny światowej. Lecz kontynuowali ją dalej, aż do pełnego odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Nazywamy ich „Żołnierzami Wyklętymi”. W uzasadnieniu ustawy o ustanowieniu tego święta zapisano – „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Chwytani, torturowani, rozstrzeliwani i mordowani w katowniach Służby Bezpieczeństwa byli chowani w dołach śmierci. Mieli nie mieć nawet własnych grobów. Wyszydzani i przez blisko pół wieku zapomniani i potępiani przez oficjalne władze, wreszcie doczekali się szacunku i uznania. Przywracamy im pamięć i godne miejsca pochówku. Cześć ich Pamięci.

Nauczyciel historii Piotr Pawlak

1marca