„Rekord dla Niepodległej” w Publicznym Gimnazjum nr 15

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów naznaczonych walką
 i cierpieniem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność, a Wolna Polska powróciła na mapę świata.

Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem  setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W naszej szkole od dawna trwały przygotowania, aby uczcić to wielkie wydarzenie. Poznawaliśmy fakty historyczne, odwiedzaliśmy miejsca związane z działalnością przywódców walk o niepodległość i z I wojną światową. Od początku listopada pracowaliśmy nad dekoracjami i ćwiczyliśmy śpiewanie pieśni patriotycznych.

W piątek, 9 listopada, nasza szkoła witała wszystkich biało-czerwonymi barwami. Szkolne korytarze i sale lekcyjne były przystrojone flagami, a galowe stroje uczniów ozdabiały kotyliony i kokardy w narodowych kolorach.

O godzinie 11.00 uczniowie i nauczyciele naszego Gimnazjum, a także XXX LO, wyszli na szkolne boisko, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu narodowego – „Rekord dla Niepodległej”.

Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły pan Skibiński wygłosił krótkie przemówienie,
w którym przypomniał, że odzyskanie niepodległości zostało okupione krwią Polaków
na wszystkich frontach walki i dokonało się poprzez ich patriotyzm, bohaterstwo
i niezłomność. Do nas wszystkich należy obecnie praca nad tym, aby nasz kraj dalej pięknie się rozwijał, bo teraz my jesteśmy odpowiedzialni za jego przyszłość.

Punktualnie o godzinie 11.11, wraz ze wszystkimi uczniami w całej Polsce, uroczyście odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Włączyliśmy się do akcji „Rekord dla Niepodległej”, aby pokazać, że jesteśmy Polakami, pamiętamy o odzyskaniu niepodległości i pragniemy  uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo.

„Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!” –  recytacją tego pięknego wiersza Leopolda Staffa  Mateusz z klasy 3c zakończył patriotyczną uroczystość.